Novinka-montáž Solárů


Montaz 150W  na Frankii
Montaz 150W na Frankii
01.06.2015

Solární dobíjení baterie,,pro ty co rádi jezdí na divoko :-)

Začali jsme koketovat se solárníma panelama.Vybrali jsme na zkoušku panely 100W a 150W vhodné pro přímé dobíjení 12V klasické kyselinové autobaterie v karavanech.

Vždy jsem to chtěl na svého dědečka, jelikož jsem měl po dvou dnech na rybách po zadní baterii a tak nezbývalo než natočit auto ,či zapnout stařičkou Hondu nebo  se připojit na 220..., ale ceny byly, alespoň pro mne vysoké...Nyní testujeme na svých vlastních obytkách variantu cenově dostupných panelů  100W a 150W včetně regulátorů  a vypadá to víc než dobře:-)

Cena kompletu ,bez montáže se pohybuje od 4-5.tisíc a kabeláž a práce je dle náročnosti od 2. do 4.tisíc Kč ,což je již přijatelné,hlavně pro milovníky kempování na divoko.

Taktéž je již dořešen problém  s odpojením soláru při připojení na 220V a ještě je ve fázi zkoumání,použít přebytky na ohřev vody,ale to je otázka jen několika dní.

Poslední moje poznatky jsou,,co se týče osvětlení,televize,digestoře stačí 100W,ale lednici neutáhne.Budu dál měřit a bádat,jak nejlevnéji a nejchytřeji to postavit ,aby to uspokojilo  potřeby těch, co kempují mimo kemp.